DO GÓRY

Kolekcja: Sokołowsko Krzysztofa Kieślowskiego

Opublikowano: 21-12-2017

W 1951 rodzina Kieślowskich na krótko osiedla się w Sokołowsku, Krzysztof uczy się w miejscowej szkole podstawowej. Ojciec Krzysztofa zmaga się z gruźlicą i nie może pracować. Mieszkają przy ul. Głównej 23 naprzeciwko Kinoteatru Zdrowie, Krzysztof uczęszcza do szkoły w pobliskim Mieroszowie (6 km od Sokołowska), matka prowadzi dział socjalny sokołowskich sanatoriów, a ojciec pracuje dorywczo.

przeglądaj »

Kolekcja: Na planie trylogii „Trzy kolory"

Opublikowano: 21-12-2017

„Trzy kolory” – trylogia filmowa Krzysztofa Kieślowskiego zrealizowana w koprodukcji francusko-polsko-szwajcarskiej. Przy wszystkich jej częściach pracowali także scenarzysta Krzysztof Piesiewicz oraz kompozytor Zbigniew Preisner. Tytuły poszczególnych filmów wchodzących w skład cyklu nawiązują do kolorów francuskiej flagi. Historie w nich opowiedziane opierają się na haśle „Wolność, równość, braterstwo” (fr. „Liberté-Égalité-Fraternité”), pochodzącym z czasów rewolucji francuskiej. W każdym filmie opowiedziane są niezależne od siebie historie, w każdym występują inni aktorzy, ale główni bohaterowie poszczególnych „kolorów” spotykają się ze sobą w finałowej scenie „Czerwonego”.

przeglądaj »

Kolekcja: Zdjęcia szkolne Krzysztofa Kieślowskiego

Opublikowano: 21-12-2017

„Od najmłodszych lat lubił podejmować ryzykowne przedsięwzięcia. Z upodobaniem łaził po dachach. Skakał z nich. Z upodobaniem wspinał się na wysokie drzewa wzbudzając u obserwatorów lęk, że z nich nie zejdzie. (...) Zimą biegał na nartach zrobionych z desek po beczkach. Jeździł na łyżwach i opracowywał najrozmaitsze sposoby ich mocowania do butów. Jak twierdzi siostra, swoje pomysły najpierw testował na jej łyżwach." S. Zawiśliński „Kieślowski. Ważne, żeby iść”

przeglądaj »

Kolekcja: Maszynopis - Dekalog I

Opublikowano: 21-12-2017

„Dekalog I” – pierwsza część cyklu telewizyjnego z 1988 roku w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, będąca filmową interpretacją pierwszego przykazania: „Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”. Inauguracyjny odcinek cyklu opowiada historię naukowca, skrajnego racjonalisty, który zbytnio zaufał komputerowi i osiągnięciom współczesnej nauki. Film jest uznawany przez wielu krytyków za najważniejszy i jeden z najlepszych w całym cyklu. Recenzenci podkreślali, że reżyserowi udało się opowiedzieć o Bogu w prosty, zrozumiały sposób, bez patosu i bezpośrednich odniesień religijnych. Scena rozmowy bohaterki granej przez Maję Komorowską z chłopcem, w której pada pytanie „Kto to jest Bóg?”, jest jedną z najbardziej znanych ze wszystkich dziesięciu odcinków telewizyjnego „Dekalogu”.

przeglądaj »

Kolekcja: Maria Kieślowska Krzysztof Kieślowski

Opublikowano: 21-12-2017

przeglądaj »

Kolekcja: Koncert życzeń

Opublikowano: 11-12-2017

Koncert życzeń - czarno-biała etiuda produkcji polskiej z 1967 roku, w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Film drogi w rytm popularnych polskich przebojów z lat 60. Gdzieś w lesie biwakuje zakładowa wycieczka. Mężczyźni piją wino i opowiadają sobie niewybredne dowcipy. Nieopodal biwakuje również młoda para, motocyklista Andrzej i jego dziewczyna Ewa. Wkrótce autokar oraz motocykl ruszają w tym samym kierunku. Młodzi gubią po drodze namiot. By go odzyskać, zostają zmuszeni wejść w interakcję z podchmielonymi pasażerami autokaru. Całemu zajściu przygląda się jeden z członków wycieczki autokarowej, który nie czuje się komfortowo wśród swoich towarzyszy.

przeglądaj »

Kolekcja: Krzysztof Kieślowski – portrety

Opublikowano: 11-12-2017

przeglądaj »

Kolekcja: Wydarzenia po roku 1996

Opublikowano: 11-12-2017

przeglądaj »

PARTNERZY
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego