DO GÓRY

Kolekcja: Sokołowsko Krzysztofa Kieślowskiego

Opublikowano: 21-12-2017

W 1951 rodzina Kieślowskich na krótko osiedla się w Sokołowsku, Krzysztof uczy się w miejscowej szkole podstawowej. Ojciec Krzysztofa zmaga się z gruźlicą i nie może pracować. Mieszkają przy ul. Głównej 23 na przeciwko Kinoteatru Zdrowie, Krzysztof uczęszcza do szkoły w pobliskim Mieroszowie (6 km od Sokołowska) matka prowadzi dział socjalny sokołowskich sanatoriów, a ojciec pracuje dorywczo.

przeglądaj »

Kolekcja: Na planie "Trylogii trzy kolory"

Opublikowano: 21-12-2017

Trzy kolory – trylogia filmowa polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego zrealizowana w koprodukcji francusko-polsko-szwajcarskiej. Przy wszystkich jej częściach pracowali także scenarzysta Krzysztof Piesiewicz oraz kompozytor Zbigniew Preisner. Tytuły poszczególnych filmów wchodzących w skład cyklu nawiązują do kolorów francuskiej flagi. Historie w nich opowiedziane opierają się na haśle Wolność, równość, braterstwo (fr. Liberté-Égalité-Fraternité), pochodzącym z czasów rewolucji francuskiej. W każdym filmie opowiedziane są niezależne od siebie historie, w każdym występują inni aktorzy, ale główni bohaterowie poszczególnych "kolorów" spotykają się ze sobą w finałowej scenie Czerwonego.

przeglądaj »

Kolekcja: Zdjęcia szkolne Krzysztofa Kieślowskiego

Opublikowano: 21-12-2017

1964 rok. W lipcu po raz trzeci stara się o przyjęcie PWSTiF w Łodzi. Otrzymuje upragniony indeks. Jesienią przenosi się do Łodzi, gdzie przez następne cztery lata, będzie mieszkał i studiował.

przeglądaj »

Kolekcja: Maszynopis - Dekalog I

Opublikowano: 21-12-2017

Dekalog I – pierwsza część cyklu telewizyjnego z 1988 roku w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, będąca filmową interpretacją pierwszego przykazania: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. Inauguracyjny odcinek cyklu opowiada historię naukowca, skrajnego racjonalisty, który zbytnio zaufał komputerowi i osiągnięciom współczesnej nauki. Film jest uznawany przez wielu krytyków za najważniejszy i jeden z najlepszych w całym cyklu. Recenzenci podkreślali, że reżyserowi udało się opowiedzieć o Bogu w prosty, zrozumiały sposób, bez patosu i bezpośrednich odniesień religijnych. Scena rozmowy bohaterki granej przez Maję Komorowską z chłopcem, w której pada pytanie "Kto to jest Bóg?", jest jedną z najbardziej znanych ze wszystkich dziesięciu odcinków telewizyjnego Dekalogu.

przeglądaj »

Kolekcja: Maria Kieślowska Krzysztof Kieślowski

Opublikowano: 21-12-2017

przeglądaj »

Kolekcja: Koncert życzeń

Opublikowano: 11-12-2017

Koncert życzeń - czarno-biała etiuda produkcji polskiej z 1967 roku, w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Film drogi w rytm popularnych polskich przebojów z lat 60. Gdzieś w lesie biwakuje zakładowa wycieczka. Mężczyźni piją wino i opowiadają sobie niewybredne dowcipy. Nieopodal biwakuje również młoda para, motocyklista Andrzej i jego dziewczyna Ewa. Wkrótce autokar oraz motocykl ruszają w tym samym kierunku. Młodzi gubią po drodze namiot. By go odzyskać, zostają zmuszeni wejść w interakcję z podchmielonymi pasażerami autokaru. Całemu zajściu przygląda się jeden z członków wycieczki autokarowej, który nie czuje się komfortowo wśród swoich towarzyszy.

przeglądaj »

Kolekcja: Krzysztof Kieślowski - portrety

Opublikowano: 11-12-2017

przeglądaj »

Kolekcja: Wydarzenia pośmiertne

Opublikowano: 11-12-2017

przeglądaj »

PARTNERZY
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego