DO GÓRY

Zbuntowana młodość Kieślowskiego cz.1

9 Grudnia 2015

Zbuntowana młodość cz.1

W październiku 1957 roku Krzysztof Kieślowski opuścił Sokołowsko. Pojechał kontynuować naukę - najpierw do Warszawy, potem, w roku 1964 , do Łodzi. To był skok w nieznane - ucieczka z prowincjonalnego, małomiasteczkowego marazmu i braku perspektyw do pełnego szans i możliwości wielkomiejskiego zgiełku.
W październiku 1957 roku „zaczepił się“ w Państwowym Liceum Technik Teatralnych , którego wicedyrektorem był daleki kuzyn jego matki , Kazimierz Pręczkowski, malarz i scenograf . To dzięki jego protekcji Kieślowski został uczniem tej unikalnej placówki. Na potrzeby teatrów kształciła ona dekoratorów, krawców, perukarzy, charakteryzatorów, rekwizytorów, kostiumologów, stolarzy , meblarzy i oświetlaczy .
Pierwszy rok nauki w PLTT był rokiem selekcyjnym . Do drugiej lasy przechodziła tylko połowa uczniów – z 48 pozostawało zazwyczaj 24.
Krzysztofa Kieślowskiego skierowano na wydział malarstwa dekoracyjnego. Wprawdzie nauka w liceum była bezpłatna, ale Kieślowski w listach do rodziców niemal za każdym razem prosił o pieniądze .Potrzebne mu były na mundurek, warsztaty szkolne , dojazdy i rozmaite opłaty, których nie przewidywał. Nieustannie coś mu się przytrafiało : rozerwała się kurtka , zepsuł się zamek , zużyła się koszula, porobiły dziury w spodniach , pękły okulary...
Przez pierwsze miesiące pobytu w stolicy mieszkał u ciotki Domańskiej, na Mokotowie. Potem przyznano mu stypendium i miejsce w Dziekance - bursie szkół artystycznych przy Krakowskim Przedmieściu. Stołował się jednak w śródmiejskich barach mlecznych , bo nie smakowały mu internackie posiłki.
Nauka w PLTT sprawiła, że często bywał w warszawskich teatrach, najczęściej w Dramatycznym, Współczesnym, Ateneum, Narodowym. Oglądał świetnie wyreżyserowane przedstawienia, obserwował znakomitych aktorów. Po spektaklach toczył zażarte dyskusje. W przedostatniej klasie liceum wraz z kolegami trafił jako statysta na plan filmu „Samson” reżyserowanego przez Andrzeja Wajdę. Wtedy po raz pierwszy miał okazję z bliska podejrzeć filmową kuchnię. Podobno bardzo go rozczarowała.
Od drugiej klasy liceum miał wielką sympatię - Bożennę Skwarę , która w PLTT uczyła się na wydziale kostiumowym . Przez trzy lata stanowili nierozłączną parę , ubarwiali życie szkoły. Razem spędzali ferie i wakacje.
Rodzice Kieślowskiego nadal przebywali w Sokołowsku, które przyszły reżyser odwiedzał coraz rzadziej – dwa , trzy razy w roku. 3 marca 1960 roku w Sokołowsku , w wieku 49 lat, zmarł jego ojciec. Krzysztof był wtedy w III klasie liceum, miał niespełna 19 lat.
W IV klasie za grosze kupił używany motocykl - avo sport. W obawie przed kradzieżą trzymał go w pokoju, w bursie. To sprawiło ,że rok przed maturą został z niej usunięty. Przeprowadził się wtedy do Otrębusów( 20 km od Warszawy ) , gdzie po wyjeździe z Sokołowska , wynajęła tam pokój jego matka.
Nauka w PLTT trwała pięć lat. W czerwcu 1962 roku Kieślowski zdał maturę i otrzymał dyplom technika teatralnego .W lipcu 1962 roku po raz pierwszy zdawał egzaminy do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi . Dotarł do trzeciej , ostatniej tury selekcji , ale na studia nie został przyjęty do szkoły.
We wrześniu rozpoczął naukę w warszawskim Studium Nauczycielskim przy ulicy Saskiej 78 na kierunku : wychowanie plastyczne . Traktował SN jako sposób na przetrwanie, a przede wszystkim na ucieczkę przed obowiazkową służbą wojskową. Rzadzko jednak pojawiał się na zajęciach w studium; dorabiał sobie za to jako garderobiany w warszawskim Teatrze Współczesnym.
W czerwcu 1963 roku po raz drugi zdawał do szkoły filmowej i po raz drugi przeszedł do końcowej fazy egzaminów. Przez pewien czas pozostawał bez zajęcia. W końcu otrzymał pracę jak w Dzielnicowej Radzie Narodowej Warszawa - Żoliborz jako referent do spraw kulturalno- oświatowych. Pracował tam niespełna sześć miesięcy .
W czerwcu 1964 roku po raz trzeci zdaje do łódzkiej PWSTiF. Tym razem zdał egzaminy i został do niej przyjęty.


------------
Stanisław Zawiśliński

Więcej informacji i szczegółów w biografii reżysera :
S.Zawiśliński : Kieślowski- ważne,żeby iść“ (wyd.Skorpion ,2005; II wydanie, 2011).

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Kategorie

PARTNERZY
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego