DO GÓRY

Sokołowsko Krzysztofa Kieślowskiego

9 Grudnia 2015

O związkach reżysera z Sokołowskiem i regionem Dolnego Śląska...

W 1951 rodzina Kieślowskich na krótko osiedla się w Sokołowsku, Krzysztof uczy się w miejscowej szkole podstawowej. Ojciec Krzysztofa zmaga się z gruźlicą i nie może pracować. W latach 1952- 1953 Krzysztof wędruje pomiędzy Strzemieszycami, Sokołowskiem, przebywając m.in. w prewentorium przeciwgruźliczym w Rabce, Wiśle i Bukowinie Tatrzańskiej. Stamtąd regularnie pisze listy i kartki do rodziców i babci Marii, ojciec przebywa przez wiele miesięcy w Siewierzu, by w 1954 przenieść się już na stałe z całą rodziną do Sokołowska. Mieszkają przy ul. Głównej 23 na przeciwko Kinoteatru Zdrowie, Krzysztof uczęszcza do szkoły w pobliskim Mieroszowie (6 km od Sokołowska) matka prowadzi dział socjalny sokołowskich sanatoriów, a ojciec pracuje dorywczo.

W 1955 roku Krzysztof ukończył szkołę podstawową w Mieroszowie. Potem próbuje swych sił kolejno w szkole pożarniczej we Wrocławiu, następnie w Liceum Ogólnokształcącym w Wałbrzychu (1956/1957), w końcu jednak trafia do Warszawy – do Państwowego Liceum Technik Teatralnych, które ukończy w 1962 roku. Ojciec Krzysztofa w 1960 umiera w Sokołowsku i zostaje pochowany na cmentarzu w Mieroszowie. Matka postanawia się przenieść do Otrębusów koło Warszawy, aby być bliżej dzieci.

Przez okres ich pobytu w Sokołowsku rodzice reżysera prowadzili z nim regularną wymianę korespondencji, która znajduje się obecnie w zbiorach Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego i jest opracowywana. Kieślowski powróci jeszcze do Sokołowska, odwiedzi grób ojca, o czym napisze w liście do matki, a w 1973 roku zrealizuje w miejscowym sanatorium, w którym przebywał jego ojciec dokument „Prześwietlenie”.

To dlatego właśnie znajdujemy się w Sokołowsku i tutaj prowadzimy i rozbudowujemy projekt Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.
Zasoby wchodzące w skład ATKK pochodzą z archiwum prywatnego Pani Marii Kieślowskiej.

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Kategorie

PARTNERZY
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego