DO GÓRY

Przypadek bez cenzury

9 Grudnia 2015

Zrealizowany w 1981 roku film został z powodu stanu wojennego zatrzymany przez cenzurę i przeleżał na półce sześć lat. Na ekrany polskich kin trafił dopiero 10 stycznia 1987 roku, a jego światowa premiera odbyła się w 1987 na festiwalu w Cannes.

Pełną wersję filmu można dziś oglądać dzięki oryginalnym materiałom, które po cięciach cenzury przechował u siebie stały współpracownik Kieślowskiego - operator dźwięku Michał Żarnecki.
"Przypadek" był piątym filmem fabularnym Krzysztofa. Scenariusz napisał w lecie 1980 roku. Zdjęcia realizowaliśmy w 1981 roku. (...) Film kończyliśmy w warunkach konspiracyjnych. (...) Dzięki decyzji Studia Filmowego Tor i Marii Kieślowskiej podjęliśmy się rekonstrukcji filmu w oryginalnym kształcie, w jakim Krzysztof go skończył. Było to niesłychanie trudne zadanie. (...) Te fragmenty, które wycięła cenzura zaginęły. Nie wiadomo, co się z nimi stało. (...) Przez 30 lat przechowywałem taśmy dźwiękowe do tego filmu. (...) Zrekonstruowany film jest kompletnym obrazem, bez fragmentu ujęcia z siódmego aktu, który zaginął w Filmotece. (...) Michał Żarnecki, reżyser dźwięku, opiekun rekonstrukcji cyfrowej filmu /cytat dzięki uprzejmości OFF Camera International Festival Of Independent Cinema/


Negatyw jednej z wyciętych siedmiu scen, fragmentu siódmego aktu nigdy nie został odnaleziony w Filmotece. Zachowany przez Żarneckiego oryginalny dźwięk został wmontowany w zrekonstruowany cyfrowo film, ale bez obrazu. Prezentowany materiał to zmontowane z zachowaną ścieżką dźwiękową dwa kadry autorstwa fotosistki „Przypadku” Sylwii Pakulskiej. Pochodzą one z zasobów Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku przekazane do archiwizacji i digitalizacji przez Panią Marię Kieślowską.

Rekonstrukcja cyfrowa filmu powstała pod nadzorem artystycznym autora zdjęć Krzysztofa Pakulskiego oraz realizatora dźwięku Michała Żarneckiego.

Materiał https://www.facebook.com/HommageaKieslowski/videos/1169001573116412/ pochodzi z Wystawy z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, wernisaż odbył się 05 września 2015 podczas festiwalu.

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Kategorie

PARTNERZY
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego