DO GÓRY

2016 Rokiem Krzysztofa Kieślowskiego

19 Stycznia 2016

Polska Akademia Filmowa ogłosiła 2016 Rokiem Kieślowskiego

Polska Akademia Filmowa, chcąc uczcić przypadającą 13 marca 20. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, ustanowiła go patronem bieżącego roku. Filmem otwarcia rozpoczynającego się w sobotę 09.01.2015 przeglądu filmów kandydujących do Polskich Orłów był "Amator" w zrekonstruowanej wersji.

"Nieprzypadkowo wybraliśmy właśnie "Amatora" z 1979 roku. W świecie, który się tak szybko zmienia, filmowcy tym bardziej muszą zadawać sobie pytania - gdzie kierować kamerę i po co to robią. Polska Akademia Filmowa wierzy, że filmowcy są nie tylko od dostarczania rozrywki, ale że też mają pewną odpowiedzialność wobec społeczeństwa. "Amator" został, dzięki cyfrowym technikom filmowym, zrekonstruowany, czyli odnowiony, zarówno dźwięk jak i obraz. Widzowie mogą zobaczyć ten obraz tak, jak wiele lat temu widział go twórca - Krzysztof Kieślowski" - mówił PAP prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński.
Przypomnijmy, że "Amator" był osią Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski w 2014 roku. Jako organizatorzy festiwalu i twórcy ATKK zgadzamy się z prezydentem Akademii, który był asystentem Kieślowskiego i powiedział, że dla wszystkich, którzy zetknęli się z Kieślowskim współpraca z tym reżyserem była wielkim przeżyciem. "To była silna, wyrazista osobowość. Wielki człowiek i twórca. Jego twórczość jest niezwykle żywa, nie tylko w sercach polskich widzów, ale też za granicą. Wystarczy wyjechać na jakikolwiek festiwal - nazwisko Kieślowskiego wywołuje zachwyty i wzruszenie. Ciągle nie doceniamy tego, jak wielką wartością polskiej kultury są filmy Kieślowskiego. Niech jego osoba i twórczość będą przykładem, wzorem i inspiracją dla polskich filmowców, jak można odpowiedzialnie i poważnie traktować to, co robimy"

(źródło: pap)

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Kategorie

PARTNERZY
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego